scorecardresearch

Urfa Karacadağ Türkmen Derneği Başkanı NUSRET KAYA 1.sunum

159 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Özellikle Urfa Karacadağ Türkmen beyi Nusret Kaya’nın Güneydoğu’da Kürtçe konuşan Türkmenlerle ilgili konuşması büyük ilgi topladı.
Nusret Kaya 8 yaşına kadar Kürtçe konuştuğunu ailesinin Kürtçe dışında dil bilmediğini ve kendilerinin Karacadağ Türkmenleri olduklarını dile getirdi. Bölgedeki birçok Türkmen’in Kürtçe “BİZ TÜRK’ÜZ!” diye haykırdığını çarpıcı bir dille anlattı.
Binlerce yıllık tarihiyle Mucur bir kez daha çok önemli bir buluşmaya ev sahibi oldu.
Bunu mümkün kılan Karacakurt köyleri Yörük Türkmen Derneği ve Osman Yılmaz ve Serdar Güneş’e ve tüm Mucurlulara teşekkür ediyoruz...Urfa Karacadağ Türkmen beyi Nusret Kaya anlatıyor:
'Erbil'in yüzde 90'ı Türkmendi. 20 yılda kürtleştirildiler!'
İsrail Filistin topraklarına göz diktiğinde yahudi nüfusu yüzde 7 idi.
Şimdi İsrail nüfus kayıtlarına göre o topraklarda Filistinli yüzde 7!
Aynı oyun Irak'ın kuzeyinde ve güneydoğumuzda oynanıyor.
Nusret Kaya, Karacadağ'da Yörük Türkmen şenliğini 'tahrik unsuru' olarak görenlerin, Karacadağ’ı BDPKK şenliğine tahsis ettiklerini anlatıyor.
8 yaşına kadar Türkçe bilmediğini anlatan Kaya, Karacadağ Türkmenleri yıllar içinde Kürtçe konuşur olduklarını ve bölgedeki politikalar sonucu bölge insanının teröre açık yara haline getirildiğini ve asimile edildiğini çarpıcı örneklerle ifade ediyor.
Anadilde eğitim propagandası yapan 'İki dil bir bavul' filminden sözeden Kaya, 'Bakanlıktan destekli bu film, kürtçe konusan bir TÜRKMEN köyünde çekildi!' diyor.